Iris ljudbokspris delas i år ut för andra gången på Bok & Bibliotek i Göteborg i september. Vinnaren får ett ”talande konstverk” och 50 000 kronor, som delas mellan författare och uppläsare.
I år är sex av sju nominerade bidrag skrivna av kvinnor, och fem är inlästa av kvinnor, medan männen 2009 dominerade både bland författare och uppläsare.
– Vi ändrade nomineringsprocessen i år eftersom det blev som det blev förra året. I år har jurymedlemmarna först poängsatt bidragen och sedan har man diskuterat sig fram till de sju bästa bidragen utifrån de tio som fick högst betyg. Det gjorde att det blev en bättre blandning, inte bara könsmässigt. Förra året skedde urvalet helt genom poängsättning, säger Annika Collin, informationschef för Irisgruppen.
Bland 44 inskickade bidrag från förlagen har en nomineringsjury valt ut sju ljudböcker. Juryn bedömer ljudboksupplevelsen som helhet: uppläsarens tolkning och inläsning väger lika tungt som textens kvalitet.
De nominerade bidragen:
Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv av Herta Müller, uppläsare Irene Lindh, översättare Karin Löfdahl (Bonnier Audio)
Lyckan är en sällsam fågel av Anna Gavalda, uppläsare Anders Ekborg, översättare Maria Björkman (Bonnier Audio)
Just kids av Patti Smith, uppläsare Marika Lagercranz, översättare Ulla Danielsson (Earbooks)
Den röda grevinnan av Yvonne Hirdman, författaruppläsning (Ordfront Ljud)Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann av Jonas Jonasson, uppläsare Björn Granath (Piratförlaget)
Medinas Juvel av Sherry Jones, uppläsare Anna Maria Käll, översättare Lisbet Holst (Earbooks)
Sånt man bara säger av Helena von Zweigbergk, författaruppläsning (Norstedts)
Nu ska en vinnarjury, bestående av bland andra Morgan Alling, Ulf Elving och Amelia Adamo, ägna sommaren åt att utse vinnaren. Förra året gick priset till PO Enquist för Ett annat liv, som han själv läst in.